• O mnie (Łukasz)


  Nauka

  2003 - 2008 - mgr wychowania fizycznego, specjalność menedżer sportu, AWF im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Praca mgr ("Wpływ sterowanego treningu na parametry...") obroniona w Zakładzie Fizjologii Człowieka.

  AWF był moim drugim wyborem - być może szczęśliwie nie dostałem sie na UAM na psychologię i nie doczytałem warunków na studia doktoranckie AWF (fizjologia wysiłku fizycznego) - akademię skończyłem jako mgr wf i miłośnik anatomii


   

  W trakcie studiów zdobyłem tytuły instruktora  pływania, kulturystyki i ratownika WOPR.

  Tych wiele godzin zajęć teoretycznych i  praktycznych z akademickimi wykładowcami miało stanowić wyznacznik jakości dla kolejnych szkoleń  i warsztatów.  Kolejnymi krokami w poszukiwaniu i w trakcie   pracy w branży fitness były kursy PFI FitBallIndoor Cycling (Profi Fitness School, Gdańsk  2009), Spinning® (Mad Dogg, 2012,  recertyfikacja Poznań 2014, niewznowiona), Indoor Walking (2015), TRX   (Sopot 2015).


  Kursy powyżej pozwoliły podjąć długoletnią pracę  trenera personalnego/instruktora fitness w Seven Fitness w Brodnicy, gdzi miałem szansę na blisko ośmioletnią karierę i współpracę z wieloma klientami.  Zdecydowanie  nie odpuszczałem mojej bezpośredniej fascynacji ciałem człowieka doszkalając się (Kurs Masażu Głębokiego - Poznań 2011, Kinezjotaping Polska - Poznań 2014), czytając sporo z zakresu anatomii oraz publikując na łamach własnej strony i portalu biegowego  MaratonyPolskie.pl .

  Miało to ogromny wydźwięk w pracy z klientem, gdzie sporo czasu poświęcałem dysfunkcjom i restrykcjom prowadząc 
  w dużej mierze dobrze zrównoważony trening. To właśnie na nim opierałem kolejne cele krótko- i długofalowe.  Urzeczywistnieniem marzeń był tytuł trenera przygotowania motorycznego NCSC (Elite Performance Institute , Ph.1, Gdynia 15 lipca 2018, Ph.2, Łódź 29 lipca 2018 i egzamin koniec sierpnia 2018) oraz osiągnięcie Lvl.1 Integrated Kinetic Neurology (kurs online styczeń - kwiecień 2020).

  W trakcie ostatnich lat wiedzę ugruntowywałem poprzez liczne konferencje (PSTM 2019 i 2020, CSP Summit 2020, ESCCA 2020, Trenerzy dla trenerów 2020) czy dalsze czytanie literatury branżowej.  Doświadczenie  W  Seven Fitness spędziłem lata 2012 -2020. Pracując jako instruktor fitness (Spinning®, TRX , Indoor Walking) i trener personalny współpracowałem z setką klientów. Z racji fokusowania się na każdym aspekcie treningu, jego analizy i relacji cele-realne korzyści, rozwój wpisany był w codzienność zawodową a moja praca z klientem indywidualnym czy grupą była coraz bardziej kompletna i holistyczna. Sporo "sevenowskiego" czasu poświęcałem na diagnostykę aparatu ruchu, stabilność/mobilność, taśmy mięśniowo - powięziowe, trening core, zagadnienia optymalnego oddechu i współdziałania w aktywności, na tym opierając resztę celów, niejako stając się pionerem takiego podejścia w Brodnicy. Coraz bardziej przesuwałem się w kierunku mocniejszego zauważenia i "wykorzystywania" układu nerwowego we współpracy z klientem. Oczywiście obok, jako najpierw biegacza, później triatlonistę - amatora, ciągle fascynował mnie trening wytrzymałościowy, jego periodyzacja, programowanie i optymalizacja.


  Naturalną kontynuacją codziennego fokusowania na pracy był tytuł trenera przygotwania motorycznego NCSC. Już krótko po pierwszym zjeździe EPI implementowałem brakujące ogniwa wiedzy wiedząc, że potencjał tej specjalizacji jest tym czego  szukałem. Zatem od końca 2018 r. świadomie mogę uznać początek kolejnego etapu mojej kariery zawodowej. Jeżeli już kilka sezonów wcześniej moja praca nabierała specjalistycznego charakteru (trening uzupełniający biegaczy, triatlonistów, kajakarza, przygotowania do egzaminów) to od tych chwil zaczynałem poznawać kompletną ideę treningu "pod wyczyn". Oczywiście trening aparatu ruchu jest ogromnym zagadnieniem z wieloma pustymi kartkami, ja natomiast z nieskrywaną radością pracy chce je w jakimś stopniu  w dalszym ciągu wypełniać.  Stąd kolejne szkolenia, jak ostatni IKN Lvl.1 i przynależność do Polskiego Stowarzyszenia Treningu Motorycznego.  W trakcie mojej kariery nie miałem szansy pracować motorycznie w sporcie kwalifikowanym (poza epizodami wspierania "młodych sportowców"). Rdzeń mojego doświadczenia to głównie współpraca z zaawansowanymi sportowcami amatorami i 15-letni trening własny (połowa czasu to ok 8-10h/tydz.). Osiągane cele ostatnimi sezonami zaczęły mnie wreszcie zaspokajać - patrz z racji wysoko postawionej poprzeczki i ciągłej ewaluacji celów. Klienci od wielu lat nie mieli zastrzeżeń do mojej pracy, czego dowodem są w większości długoletnie formy współpracy.  Pracując w moim małym studiu, laboratorium treningowym chcę dalej osiągać kolejne stopnie wtajemniczenia w aprat ruchu i trening motoryczny.  Codzienne podejmowane wyzwania, prowadzone konta społecznościowe (bardziej Instagram - patrz tutaj), kolejne pozycje naukowe, konferencje i permamentna chęc rozwoju są tego dowodem.