• Emocje, radykalna akceptacja a lęk przed omylnością
  "Nawyki i postawy kształtują się świadomie i podświadomie. Pamiętasz, kiedy nauczyłaś się mówić po polsku? Większość z nas tego nie pamięta. (...) W taki sam sposób nabywamy 95 proc. nawyków emocjonalnych, przekonań i postaw. (...) Wydaje się nam, że tak po prostu jest, tak należy reagować. (...)

  Jesteśmy sumą tego co nas w życiu spotkało i naszych reakcji na różne sytuacje. Nasze emocje wydają nam się tak samo sensowne jak sposób mówienia, jakiego nauczyliśmy się w domu. (...) Przeszłość wpływa na nas na dwa sposoby, poprzez nasze wspomnienia i nasze nawyki. Możemy się nauczyć inaczej ją wspominać, możemy ćwiczyć nowe sposoby reagowania, nowe nawyki, aż z czasem zastąpią stare. Plastyczność naszego mózgu pozwala tego dokonać w każdym wieku. (...)

  Jeśli przez cały czas będziemy wmawiali sobie ideał, jakim być powinniśmy, ale nie jesteśmy, trudno będzie nam poprawić coś, co tylko sobie wyobrażamy, bo to nie istnieje. (...)

  (...) popadamy w taką pułapkę, że wyzwolenia trzeba szukać, że ono jest gdzieś poza nami. Podczas gdy ono jest w nas, tu i teraz, w radykalnej akceptacji tego, co jest. (...)

  To jest proces. To coś więcej niż pogodzenie się ze swoją omylnością. (...) Paradoks polega na tym, że z jednej strony myślimy, iż jesteśmy niedoskonali, z drugiej - uważamy, że zawsze mamy rację. Szczególnie wtedy, kiedy sami się oskarżamy i złościmy na siebie. Twórca RTZ Maxie C. Maultsby Jr podkreślał: ludzie najbardziej boją się, że nie mają racji i  że wyda się, iż są w błędzie. Bo to wcale nie lęk przed śmiercią czy nieznanym jest naszym największym lękiem. Jako ludzie jesteśmy bardziej przywiązani do swojego sposobu myślenia niż do życia, jesteśmy gotowi umrzeć za swoje przekonania"           "Naucz się siebie na nowo" (rozmowa z dr. M. Wirgą, patrz dj.) Newsweek Psychologia 4/2019    • 0 Comments:

  Prześlij komentarz