Asymetria siły nóg u biegaczy i kolarzyZapewne od wielu lat zastanawialiście się czy asymetria siły, koordynacji nerwowo - mięśniowej to "normalka" u nas amatorów? Czy takowe zjawisko słabszej i dominującej nogi powtarza się także u wyczynowców? Ja przyznam się bez bicia. Im dłużej pracowałem w swoim zawodzie tym bardziej przekonywałem się, że na pewno tak jest. Pytanie tylko jakie wartości ta różnica siły i mocy osiąga? I czy klasa sportowca czyni zmianę tych parametrów? Znalazłem jedno badanie...
Hiszpański naukowiec w swoich obserwacjach wziął pod lupę 27 wyczynowych biegaczy i kolarzy chcąc przede wszystkim zanotować różnicę między nimi w skoku werykalnym oraz asymetrię pracy poszczególnych kończyn. Badani wykonali skok dosiężny obunów i jednonóż z i bez ruchu ramion oraz 10-sekundowy test wielu skoków (z oryg. 10 s repeat jump test).

Analiza porównawcza wykazała, że biegacze byli lepsi o 19%  w skoku dosiężnym obunóż bez ruchu ramion, o 27% obunóż z ruchem ramion i o 16% podczas testu 10-sekundowego. Podobnie w skoku jednonóż biegacze wykonywali go lepiej prawą nogą (13,4%), lewą nogą (15,5%), jak i nogą dominującą (12,6%) i nie dominującą (16,4%). 

W badanych grupach ciekawe były też wyniki asymetrii. Biegacze silniejszą nogą byli w stanie wygenerować więcej wysokości (5,5%) i mocy (6,5%). U kolarzy te dysproporcje były jeszcze większe (kolejno 9,7% i 14,6%).

J. Yanci podsumował badanie wskazując na większy potencjał skocznościowy biegaczy wobec kolarzy. Jednak to wobec kompletnej pracy koncentryczno - ekscentrycznej u biegających było pewne. Ciekawie natomiast wypadają wyniki asymetrii kończynowej sportowców. Jak widać u nich widać wyraźną funkcjnonalną różnicę w pracy kończyn dolnych, mimo przecież wysokiej specjalizacji sportowej. Asymetria ta była o wiele większa w przypadku kolarzy, których sport charakteryzuję się większą komponentą siłową i zapewne też łatwiej podczas pedałowania skompensować nawet tak wyraźne dysproporcje. Warto zauważyć, że te parę procent różnicy widać u biegaczy, szczególnie amatorskich. Zreszą sami poobserwujcie swój krok biegowy. Z doświadczenia wiem, że sporo z nas w ogóle tej wyraźnej asymetrii nie odczuwa, a często ma to związek z powracającymi przeciążeniami.Muscle strength and leg asymmetries in elite runners and cyclists: original research article, J. Yanci, International SportMed Journal, Volume 15, Number 3, 1 January 2014, pp. 285-297(13)

zdj. ciencaatletica.org

Łukasz Murawski

Biegający już od ponad dekady, triatlonujący dopiero od blisko połowy tego czasu, trener przygotowania motorycznego/masażysta, ciągle szukający odpowiedzi na nowe pytania odnośnie funkcjonowania ciała człowieka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza