• Psychiczna i treningowa elastyczność "kunia"  "Baca z małej wioski pojechał do stolicy. Po powrocie sąsiedzi dopytywali, co tam widział. Opowiedział, że był w zoologu - miejscu, w którym trzymane są różne zwierzęta. Pytali dalej:

  - A jakie zwierzęta widziałeś, baco?

  - No, widziałem na przykład żyrafę.

  - A co to żyrafa, baco?

  - A kunia widziałeś? - pyta baca.

  - Widziałem!

  - To taki kuń tylko z długą szyją.

  Rozmowa toczy się dalej: zebra to taki kuń, tylko w paski, nosorożec to taki kuń, tylko gruby i na krótkich łapach (...), aż wreszcie baca mówi:

  - No i widziałem jeszcze węża boa. (...) A to do kunia zupełnie niepodobne. (...)

  Każdy człowiek operuje takimi kuniami, to na nich opiera się tożsamość. Czynią one świat przewidywalnym i znanym. Tworząc tożsamość, tworzymy pewne podwaliny oparte na takim jednym drugim czy piątym kuniu, który pozwala nam wprowadzić porządek w naszą wewnętrzną i zewnętrzną rzeczywistość. (...) Oczywiście jeden kuń zwykle nie wystarcza, dlatego nasza tożsamość musi zawierać całe stado, żeby podołać uporządkowaniu wielowarstwowej rzeczywistości. (...)

  W rozumieniu Gregory'ego Batesona, informacja to różnica, która czyni różnicę. Ponieważ tożsamość tworzy pewne bezpieczne struktury, na wszelkie możliwe sposoby bronimy się przed dopuszczeniem informacji, czyli czegoś nowego, zarówno o sobie, jak i o świecie. Jak ten baca, który wszystko sprowadza do kunia, bo gdyby dopuścił, że na świecie istnieje parę innych rzeczy oprócz kunia, musiałby poszerzyć sposób, w jaki widzi i rozumie jego funkcjonowanie"


                "Kim jesteś, czyli..." rozmowa A. Maziuk z T. Teodorczykiem, Newsweek Psychologia 1/18


 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz