• Drugi makrocykl  Poprzedni sześciotygodniowy makrocykl pokazał ciekawą wyuczoną zależność ogranizmu z ostatniego sezonu - pozytywną współpracę z systemem 3+1, czyli 3 tygodnie budowania i tydzień "luzowania". Po trzech tygodniach pojawiły się pierwsze bóle "egzystencjalne". Kolejne dwa okresy (2+1), mimo nowych bodźców, powinny w takim układzie być łatwiejsze do przerobienia. No chyba, że to właśnie te trzy tygodnie aparat ruchu potrzebuje by zaakceptować coś innego? Zobaczymy.

  Oczywiście najbardziej przeraża mnie ćwiczenie siłowe z dużym ciężarem (planowane 70-75% ciężaru maksymalnego) i współtrenowanie tego z podwyższającymi się intensywnościami biegania i jeżdzenia na rowerze. Teoria i piśmiennictwo mówi, że to zagra, zatem niby powinno być ok.  Dłuższe przerwy między seriami na siłce (jak nakazuje teoria) i rozsądniejsze zwracanie uwagi na okołotreningowe zachowanie (żywienie, sen) oraz ewentualne "obcinki" biegów strefowych to mój sposób na prztrwanie tego najtrudniejszego obciążeniowo i intensywnościowo okresu. Dodatkowo dochodzą sprinty (patrz np. 6xspr) i plyometria wolna (trochę na siłce i wrzucona podczas biegówki). Nic dziwnego, że wcześniej "krzyczące" łydki budzą moją obawę.  

  Drugi makrocykl wygląda tak:
  Dt/Dń
  Pon
  Wt
  Śr
  Czw
  Pt
  Sob
  Ndz
  24 -30XII 
   bieg 90'
   (30'II/30'III
  /15'IV)
   bieg 50'
   (6xspr+15'ćw) 

   bieg 30'
  (10xprb) 
  siłka 50'

   spinn 90' 
  basen 45'
  bieg 40'
  (6xspr +15'ćw)
  +
  siłka 45'
   W 
  31XII-6I
   bieg 50'
  (4xspr+10'ćw)
  +
  siłka 50' 
  W

   siłka 45'
  bieg 15'

  spinn 90'
   basen 45' 
   bieg 90'
   (30'III/20'IV
  +20'ćw 
   W 
  7-13I
    siłka (test)
  +
  10km (test)
   bieg 15'

   spinn 45'
   siłka 30'
  +
  10'ćw
  bieg 15'

  spinn 45'
  basen 45'
  bieg 60'
  (20'IIz/10'IIIz
  +6xspr)
   W 

  Kursywą zaznaczyłem to co zrobiłem do tej pory. Żałuję wtorku noworocznego, gdzie miałem zaplanowany trening 80- minutowy, ale mimo dobrej psychofizyki szwankujące minimalnie po nowej siłce kolano, a przede wszystkim (jakieś takie inne) ogólne rozbicie, trochę mnie zniechęciły. Nic dziwnego siłowe treningi w czwartek, sobotę, poniedziałek i środę cały czas czuję. Wołałem posiedzieć z rodziną a ciało i układ nerwowy podleczyć. Teoria książkowa mówiła o "przepaleniu" układu nerwowego dynamiczniejszym i bardziej obciążeniowym treningiem, ale nie myślałem o tym w ten sposób. Doświadczenia trzeba kolekcjonować ;-)

  Za trzy tygodnie kolejne testowanie i wtedy po wolniejszej niedzieli i już bardziej regenerującej sobocie (rolowanie, piłęczka, stretching) organizm może odpali na nowo. No i chyba to będzie największa nagroda za cały ten treningowy czas. Na ile parametry ulegną poprawię po tak ciężkiej robocie? Patrząc na wrzucony w posta klasyczny wykres siły do prędkości i zastosowanie w tych trzech tygodniach po raz pierwszy w życiu wszystkich rodzajów siły, urasta to w moim przypadku do eksperymentu. Arcyciekawy ten sezon. Dużo się dzieje...


  wykres za strong-house-krk.pl • 0 Comments:

  Prześlij komentarz