• Autostrada i boczne drogi motoryczności (czy tylko???) dziecka  "U dziecka, które czuje się niewygodnie we własnej skórze, może występować złe planowanie motoryczne albo mówiąc inaczej: dyspraksja. Dziecko porusza się niepewnie, ma trudności w planowaniu i organizowaniu swoich działań. W ten sposób może się okazać, że nie podejmuje tych zachowań, które poprawiłyby jego praksję. (...)

  Praksja jest niezbędna w dwóch szerokich kategoriach ruchu, z których jedną stanowi duża motoryka. Kontrola w zakresie dużej motoryki, niczym na wielkiej autostradzie, polega na płynnej koordynacji mięśni dużych i proksymalnych, znajdujących się najbliżej tułowia dziecka. Kontrola dużych mięśni pozwala dziecku się zginać, podnosić, skręcać i wyciągać, przenosić ciało z miejsca na miejsce za pomocą czołgania się lub biegania oraz manewrować dłońmi i stopami. (...)

  Praksja jest niezbędna również w innej kategorii ruchu, małej motoryce, którą przyrównać można do bocznej drogi. Umiejętności w zakresie małej motoryki doskonalone są przez dziecko po opanowaniu tych związanych z dużą motoryką. Kontrola nad małą motoryką umożliwia precyzyjne użycie małych mięśni pleców i rąk, palców stóp, języka, jamy ustnej i warg. "


                                                                                     "Nie-zgrane dziecko" C. S. Kranowitz
                                                 
  (zdj. travelnevada.com)
                                             
 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz