• Czy sposób stawiania stopy (lądowania) ma znaczenie na wynik biegu?  O sposobie lądowania w technice biegu powiedziano już sporo. Ba nawet przebadano tysiące biegaczy. Nie lada gratką jednak jest materiał badawczy "sporządzony" na biegaczach z poziomu elity, a więc uczestnikach mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich czy czempionatów narodowych. Dwójka Japończyków i jeden Amerykanin postarali się tę lukę zapełnić w roku 2007. Badanie ma już ponad dziesięć lat, ale mimo wszystko warto je poznać.
  Pod lupę wzięto 283 biegaczy, których sfilmowano dwoma kamerami na wysokości 15 cm vis a vis stóp na 15 km półmaratonu i podzielono na poszczególne 50-tki według klucza czasowego. Ostatni zawodnik z pierwszej 50-tki zanotował czas 45:53 (15:17/5km).

  Według obserwacji badaczy lądowanie na pięcie (w oryg. "rearfoot strike") zanotowano u 74,9% biegaczy, lądowanie na śródstopiu (w oryg. "midfoot strike") u 23,7% i 1,4% u lądujących na przodostopiu (w oryg. "forefoot strike"). Co ciekawe w najszybszej grupie zawodników proporcja lądowania na śródstopiu wzrosła do 36% wobec 62% "piętowców" i 2% "przodostopowców".

  Obserwowano także czas kontaktu z podłożem. Oczywistym był wzrost tego czasu przy kolejnych wolniejszych 50-tkach zawodników. W porównaniu do lądujących na pięcie lądujący na śródstopiu+przodostopiu byli dynamiczniejsi (patrz 200+/-21,3 do 183+/-16 ms). Widoczną inwersję (postawienie na brzegu bocznym!) stopy podczas lądowania widziano tylko u 42% wszystkich biegaczy, a co ciekawe aż u 62,5% "śródstopowców", 50% "przodostopowców" i tylko 32% "piętowców". Co więcej czas kontaktu z podłożem zawodników biegających na przodostopiu i śródstopiu z wyraźną inwersją był o wiele krótszy niż u lądujących na pięcie z inwersją lub bez.

  Badacze podsumowanie zaczynają od treści mówiącej, że ilość lądujących na pięcie wzrasta wraz ze spadkiem prędkości biegu a odwrotnie jest z lądującymi na śródstopiu - tych im szybszy wynik tym bardziej przybywa. Zaznaczają też, że krótszy czas kontaktu z podłożem czy inwersja stopu podczas lądowania znacznie poprawiają ekonomię biegu.  "Foot Strike Patterns of Runners at the 15km Point During an Elite-Level Half Marathon", H. Hasegawa, T. Yamauchi, W. J. Kraemer, Journal of Strength and Conditioning Res. 21(3): 888-93-2007

 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz