• Okres startowy i rozbudowy formy przed VTS Brodnica  Ostatnie analizy mojego treningu dotyczyły startów w półmaratonach poznańskim i grudziądzkim. Fajne to i potrzebne, jednak obok działo się równie dużo. Paradoksalnie przecież trenując nie aż tak mocno - w końcu głowa nie jest nastawiana na wysoki procent skuteczności a tylko jakąś powtarzalną systematyczność - w okresie startowo - treningowym zrobiłem dwie życiówki. Piękna walka na półmaratonie otwierającym sezon i 1h22:30 oraz zupełnie zaskakujący wynik z Inowrocławia - 37:12.  Cały trening pod 10.PKO Poznań Półmaraton można zamknąć w systemie:
  Pon
  Wt
  Sr
  Czw
  Pt
  Sob
  Bieg 40-45'
  (w tym 8-10x200mpodbieg/200m trucht)
  45' spinning
  +/ew
  15'bieg
  Bieg 45' (20-30'
  w tempie PAn)
  2x45'spinning

  45'spinning
  +
  15'bieg
  rano:Bieg 10-17km (w tym 10xprb)
  wieczór: 45 min basen


  Wystarczyło to na zrobienie wymarzonej życiówki i o dziwo jakoś mocno nie bolało. Niedziela była jeszcze wtedy radosnym, dniem wolnym. Jednak niestety okres budowania formy do triatlonu musiał zmienić cały plan na trudniejszą opcję.

  Pon
  Wt
  Sr
  Czw
  Pt
  Sob
  Ndz
  Bieg 40-45'
  (w tym 8-10x200mpodbieg/200m trucht)

  45' spinning
  +
  45'bieg
  Bieg 45' (4-5x1km)
  2x45'spinning
  +
  ew. 15'bieg

  45'spinning
  +
  15'bieg/45' bieg
  rano:start 10km lub rower z Ndz
  wieczór: 45 min basen
  60-90'
  rower

  Tu już nie było żartów. Oczywiście jeżeli nie było zawodów na 10 km (patrz Green Run Inowrocław lub Bieg Rycerski) wtedy starałem się rodzinnie dać normalność i mieć niedzielę wolną. Ta niedziela wolna "bezrowerowa" była o tyle bajeczna, że pogoda do początku maja nie rozpieszczała i wyjazd na zewnątrz równał się bitwa psychiczna z wiatrem i zimnem. Wolne od takich warunków pozwalało odpocząć. Wracając do opisu treningu, start w Poznaniu pokazał brak szybkości no i to było celem tego okresu. Stąd też włożenie "kilometrówek", przyspieszenie podbiegów i cykliczne dokładanie zakładki biegowej w piątki - początkowo tez szybkiej i na progu beztlenowym, później na utrzymanie bazy tlenowej (patrz na progu tlenowym). Rzeczywiście byłem zdziwiony tą życiówką z Inowrocławia. Jednak, oczywistością jest, że to efekt zimy i fajnego bodźca ze startu w poznańskiej "połówce". Kolejny Bieg Rycerski (37:49 przy bardzo ciepłych, pierwszych takich okolicznościach) pokazał brak mocy. Nic dziwnego, bo wtedy plan zmienił się na:

  Pon
  Wt
  Sr
  Czw
  Pt
  Sob
  Ndz
  Bieg 40-45'
  (w tym 8-10x200mpodbieg/200m trucht)

  45' spinning
  +
  45'bieg (w tym 4x1km)
  rano: 45' basen
  wieczór:Bieg 45' (PA lub REG)
  135' spinning

  45'spinning
  +
  45' bieg
  rano:start 10km lub rower z Ndz
  wieczór: 45 min basen
  60-90'
  rower

  Akurat ważny tydzień "superintensywny", mocno podbity czwartkowym spinningiem nie pozwolił pobiec na luzie. Zresztą długi weekend majowy i lekko zmieniony tydzień wraz ze startem w grudziądzkiej "połówce" (1h23:15, życiówka na tej trasie) i wyjazdem do rodziny nie pozwolił inaczej odpocząć. Ten wynik z Biegu Rycerskiego uważam przy bardzo sporej bolesności mięśniowej na rozgrzewce za sukces. Zresztą to było zadziwiające 9 m. wśród 660 biegaczy. Treningowo te dwa starty w okresie rozbudowy formy triatlonowej bardzo dużo mi dały. Na zmęczeniu pobiec startowo nie jest łatwo...a przecież 21 maja zapewne będzie gorąco i na sporym zmęczeniu (no i jak się niedawno dowiedzieliśmy - na trudnej podbiegowej trasie biegowej). 

  Podsumowując nie spodziewałem się przy zachowaniu żelaznej systematyki i jako takiej powtarzalnej intensywności treningowej, za to podbitej paroma startami, aż takich efektów. Czuję, że na 1/2 IM w Volvo Triathlon Series Brodnica będzie dobrze. Brakuje lepszego roweru (ehhh słaba pogoda i o te cztery jazdy za mało), a tak pływacko i biegowo powinno być lepiej. Ciekawe co z tego wyjdzie.

  Analizę "taperingu" przed startem w VTS Brodnica zrobię później. W tym poście jest i tak dużo informacji do przetrawienia. A tapering okażę się skuteczny jeśli start się uda. Tego dowiemy się w najbliższą niedzielę. Oczywiście to tylko kolejny etap przed Lidzbarkiem Welskim. Mimo wszystko w Brodnicy przydałaby się Wasza pomoc ;-) • 0 Comments:

  Prześlij komentarz