• Porównanie sylwetki triatlonisty "ironmana" z maratończykami i kolarzami.
  Szukałem długo materiału na post naukowy i wreszcie natchnęło mnie by opisać kwestię różnic w sylwetkach budów sportowców jednodyscyplinowych z triatlonistą długodystansowym. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Na całe szczęście naukowcy także zastanawiali się nad tym problemem. Na przykładzie dwóch badań postaram się Wam przybliżyć meritum.

  Zacznijmy od porównania z biegaczem długodystansowym. Triatlonista "ironman" był wyższy, miał większą masę ciała i grubszy fałd skórny na łydce. Co ciekawe przecież Ci wielodyscyplinowcy trenują w tygodniu o wiele więcej (ok. 20-25h). Tu dosyć często przytaczanym w innym piśmiennictwie wyjaśnieniem jest pływanie - u pływaków tkanka tłuszczowa mimo godzin treningów pozostaje na niskim choć "niebiegowym" poziomie.  Badacze ponadto próbują to wyjaśnić poprzez inną pracę mięśniową i metaboliczną podczas treningu/zawodów.

  Z drugiej strony pod lupę wzięto także kolarzy. Badacze wykazali, że triatloniści mieli krótsze kończyny dolne. Te kończyny dolne w łydkach, udach posiadały podobną masę jak u kolarzy długodystansowych (w badaniu próbę stanowili kolarze ultra). Paradoksem jest, że kolarze długodystansowi jeźdżą więcej kilometrów tygodniowo od triatlonistów, choć godzinowo triatlonistów nigdy nie przewyższą.

  Kończąc chciałem dodać, że próbę w obydwu badaniach stanowiło po ok 85 osób, stąd warto było by rozszerzyć spojrzenie na inne piśmiennictwo. Mimo tego jednak wydaje się, że powtarzalność wyników będzie podobna. 


  Piśmiennictwo:

  Comparison between recreational male Ironman triathletes and marathon runners .D. Gianoli, B. Knechtle, Percept Mot Skills. 2012 Aug;115(1):283-99.

  A comparison of anthropometric and training characteristics among recreational male Ironman,  Rust C. A., B. Knechtle, Chin J Physiol. 2012 Apr 30;55(2):114-24. doi: 10.4077/CJP.2012.BAA013.


 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz