• Czy intensywność pływania ma wpływa na jazdę rowerem i rezultat w sprincie?

  www.hellojody.com


  W kolejnym "kąciku naukowym" spojrzymy na sport bardziej triatlonowo. Pytanie w sumie oczywiste: "Czy to jak mocno się zmęczymy podczas pływania ma wpływ na cały w ynik triatlonu?". Wynik triatlonu na dystasie sprinterskim, gdzie przecież pierwsza dyscyplina ma spore znaczenie.  Wynik badania jest o tyle ciekawy jeśli spojrzy się na poszczególne testowane intensywności. 


    Do badania wykorzystano 9 wysoko wytrenowanych triatlonistów, których najpierw poddano pięciu testom laboratoryjnym opartym na pięciu pływackich intensywnosciach. Najpierw był to progresywny test wysiłkowy, później pływanie na czas oraz najważniejsze: trzy dystanse sprinterskie z odpowiednimi intensywnościami pływackimi (80-85%, 90-95% i 98-102 % intensywności z próby na czas). Pozostałe dyscypliny sprintu triatlonowego realizowane były na maksymalnym poziomie. 

  Z badań wynikły całkiem ciekawe zależności. Okazało się, że najlepszy sprint badani wykonali podczas pływackiej najniższej intensywności. Z kolei najlepsza jazda wyszła podczas dwóch najniższych intensywności pływackich. Zatem według badaczy nigdy nie można płynąć na maksymalnym poziomie, bo czas w okolicach tego z maksymalnej próby wysiłkowej (patrz maksymalne tempo pływackie) był gwarantem gorszego wyniku całego krótkiego dystansu.  Effect of swimming intensity on subsequent cycling and overall triathlon performance. P. D. Peeling, D. J. BishopBr J Sports Med. 2005 Dec;39(12):960-4; discussion 964. • 0 Comments:

  Prześlij komentarz