Czy intensywność pływania ma wpływa na jazdę rowerem i rezultat w sprincie?

www.hellojody.com


W kolejnym "kąciku naukowym" spojrzymy na sport bardziej triatlonowo. Pytanie w sumie oczywiste: "Czy to jak mocno się zmęczymy podczas pływania ma wpływ na cały w ynik triatlonu?". Wynik triatlonu na dystasie sprinterskim, gdzie przecież pierwsza dyscyplina ma spore znaczenie.  Wynik badania jest o tyle ciekawy jeśli spojrzy się na poszczególne testowane intensywności. 


  Do badania wykorzystano 9 wysoko wytrenowanych triatlonistów, których najpierw poddano pięciu testom laboratoryjnym opartym na pięciu pływackich intensywnosciach. Najpierw był to progresywny test wysiłkowy, później pływanie na czas oraz najważniejsze: trzy dystanse sprinterskie z odpowiednimi intensywnościami pływackimi (80-85%, 90-95% i 98-102 % intensywności z próby na czas). Pozostałe dyscypliny sprintu triatlonowego realizowane były na maksymalnym poziomie. 

Z badań wynikły całkiem ciekawe zależności. Okazało się, że najlepszy sprint badani wykonali podczas pływackiej najniższej intensywności. Z kolei najlepsza jazda wyszła podczas dwóch najniższych intensywności pływackich. Zatem według badaczy nigdy nie można płynąć na maksymalnym poziomie, bo czas w okolicach tego z maksymalnej próby wysiłkowej (patrz maksymalne tempo pływackie) był gwarantem gorszego wyniku całego krótkiego dystansu.Effect of swimming intensity on subsequent cycling and overall triathlon performance. P. D. Peeling, D. J. BishopBr J Sports Med. 2005 Dec;39(12):960-4; discussion 964.Łukasz Murawski

Biegający już od ponad dekady, triatlonujący dopiero od blisko połowy tego czasu, trener przygotowania motorycznego/masażysta, ciągle szukający odpowiedzi na nowe pytania odnośnie funkcjonowania ciała człowieka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza