Podpór tyłem dla zaawansowanychTradycyjnie w pośpiechu pracuję nad wstawieniem kolejnego posta dotyczącego ćwiczeń stabilizacji. Tym razem nawet musiałem kombinować ze zdjęciem poglądowym ćwiczenia - ostatnio mniej czasu w domu i więcej latania w pracy, więc musicie mi wybaczyć. Mimo wszystko karkołomna próba (zdjęcie z początków prezentacji ;-) spełniła swoją rolę i mniej więcej pokazała o co mi chodzi w modyfikacji podporu tyłem na dłoniach. ćwiczenie wbrew pozorom bardzo trudne. Zresztą sami zobaczcie...

Pozycja: z leżenia na plecach w podporze na przedramionach wykonujemy ustabilizowanie kręgosłupa lędźwiowego (wciągnięcie dołu brzucha i ściągnięcie żeber - patrz tutaj) i uniesienie bioder do ustanowienia jednej linii od stawów skokowych po czubek głowy, oddychając dolnożebrowo dalej powoli kontynuujemy ćwiczenie poprzez zgięcie jednej z kończyn dolnych do kąta prostego w stawach biodrowym i kolanowym.

Błędy: brak napięcia stabilizatorów kręgosłupa; brak oddechu przeponowego; brak zachowanych linii; występujące rotacje w miednicy, obręczy barkowej czy kończynach (szczególnie dolnych).

Uwagi: ćwiczenie wykonywane na początku wolno pozwoli lepiej kontrolować wszystkie techniczne niuanse (patrz szczególnie oddech i praca stabilizatorów); przy lepszym wykonaniu można się pokusić o pracę wolną kończyną jak podczas kroku biegowego, pozycja bardzo fajnie kształtuje siłę tylnych mięśni nóg i ich koordynację z ustabilizowaną miednicą; na lepszym poziomie ćwiczenia dobrze byłoby kontrolować pracę powierzchownego pośladka wielkiego i wyłączać go w miarę możliwości (najłatwiej podczas fazy podporu obunóż).


Łukasz Murawski

Biegający już od ponad dekady, triatlonujący dopiero od blisko połowy tego czasu, trener przygotowania motorycznego/masażysta, ciągle szukający odpowiedzi na nowe pytania odnośnie funkcjonowania ciała człowieka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza