• Czy przebieżki, podskoki, sprinty są koniecznym elementem rozgrzewki biegowej?

  crossfittrani.com

  W dzisiejszym "Kąciku naukowym" chciałem poruszyć wątek progu anareobowego. Niestety, nie tak łatwo znaleźć ciekawe i fajnie opisane badania z faktami, których nie znajdziecie na innych serwisach. Do tematu na pewno wrócę, a poruszę zupełnie inny. Czy takie elementy dynamiczne jak podskoki, przebieżki czy sprinty są niezbędną częścią rozgrzewki biegowej? W końcu przedstartowe rozgrzanie zawsze powinno być optymalne. Podobnie, jak te przed mocniejszymi treningami. Zatem może warto zastosować je także w codziennym treningu. Poniżej ciekawe badanie dotyczące średniodystansowców.


  Dwójka badaczy do badania zaprzęgła siódemkę dobrze wytrenowanych biegaczy. Kazano im wykonać rozgrzewkę na dwa sposoby. Pierwszy zawierał stretching i trucht, drugi natomiast dodatkowo podskoki i sprinty. Oczywiście przed i po w obu wariantach aparaturą zmierzono zdolności skurczowe mm. prostego uda i obszernego bocznego, maksymalny moment obrotowy oraz poziom aktywacji mięśni podczas maksymalnego prostowania stawu kolanowego.


  Przeanalizowane wyniki wykazały skrócenie czasu skurczu jak i wzrost jego momentu obrotowego podczas każdego rodzaju rozgrzewki. Podobnie zresztą było z maksymalnym momentem obrotowym i poziomem aktywacji mięśni. Co najważniejsze wzrosty parametrów po rozgrzewce uboższej były statystycznie nieistotne. 

  Teoretycznie statystyka wykazałaby ważność dynamicznych elementów w rozgrzewce. Teoretycznie, bo wiadomo, że dla wielu złośliwych ta dziedzina wiedzy jest niczym krótka spódniczka przysłaniająca to co ważne. W tym przypadku można posłużyć się potwierdzającymi danymi z własnych doświadczeń. W końcu przed startem w zawodach z pewnością wykonujecie krótkie i pobudzające dynamiczne biegi. Bez nich czucie mięśniowe jest jakby inne, a o określeniu tempa pierwszego kilometra łatwiejsze (choć mam wrażenie, że dla wielu to i tak dużo nie zmienia). W tym momencie ta krótka spódniczka statystyka i jej statystycznie nieistotne dane mają swoje potwierdzenie


  Piśmiennictwo:

  The effect of two warm-up protocols on some biomechanical parameters of the neuromuscular system of middle distance runners. B. Skof, V. Strojnik, J Strength Cond Res. 2007 May;21(2):394-9.
 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz