• Czy każdy sportowiec regeneruje się tak samo?

  triathlonminds.com
  Po dłuższej przerwie (zmęczenie treningowo - domowe kiedy to pisząc zasypiałem przed kompem...dziś też walczyłem) wreszcie mogę co nieco naskrobać w cyklicznym "kąciku naukowym". Przy okazji odpowiem sobie na zadawane wcześniej pytanie: "Czy regeneracja np. triatlonisty, biegacza i pływaka (a więc sportowców dyscyplin wytrzymałościowych o podobnej charakterystyce) się różni?". Oczywiście jako dawny fizjolog (pisałem z tego magisterkę) interesowało mnie to od kątem biochemii i tej regeneracji krótko po wysiłku. Udało mi się znaleźć ciekawy tekst...
  Badacze obserwowali 8 pływaków i biegaczy oraz 6 triatlonistów krótko po jak kazano im wykonać 45 minutowy wysiłek na poziomie 75%VO2max. Oczywiście każdy reprezentant swojej dyscypliny "robił swoje". Triatloniści jako multidyscyplinarni wykonali oba wysiłki choć w dwóch grupach. Później przez 2 godziny na podstawie pary parametrów obserwowano cały proces regeneracji. 

  Okazało się, że kaloryczność wysiłku była na podobnym poziomie w każdej grupie. Tak samo w przypadku kaloryczności regeneracji. Zauważono jednak zwiększone utlenianie kwasów tłuszczowych podczas odpoczynku u pływaków i pływających triatlonistów. Natomiast u biegaczy i biegających triatlonistów stężenie glukozy krótko po wysiłku było na o wiele większym poziomie aż do 30 min po. Ciekawe różnice zauważono także w stężeniu glicerolu czy proporcji glukagonu do insuliny. To pierwsze było znacznie wyższe u biegaczy niż pływaków chwilę po aktywności i cały czas znacznie podwyższone u biegających niż pływających triatlonistów. Proporcja glukagonu do insuliny była znacznie wyższa u pływających sportowców niż tych biegających.

  Mimo podobnej charakterystyki dyscypliny i tego samego poziomu intensywności wysiłku sportowców Ci wykazywali lekko odmienny system odbudowania zasobów energetycznych organizmu. Jak ten Nasz organizm genialnie podchodzi do tego co robi i jak rozsądnie wykorzystuje materiały, które posiada. Zauważcie, że w przypadku pływaków (a nawet pływających więcej triatlonistów) możemy mówić o większym zasobie tkanki tłuszczowej w organizmie i taki też substrat w większym stopniu był wykorzystywany podczas regeneracji (patrz więcej utlenianych kwasów tłuszczowych poprzez więcej glukagonu do insuliny). Z kolei biegający bardziej opierali się na "węglowodanowym" sposobie regeneracji. Mimo wszystko by to ogarnąć potrzeba jeszcze więcej badań. 


  Piśmiennictwo:

  Human Performance Laboratory, Ball State University, Muncie, IN 47306.

 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz