• Plan na sezon fitness 2013/14

  zdj. rejbud.pl
  Po dłuższym okresie względnego wypoczynku od systematycznego treningu w końcu usiadłem do swoich planów treningowych i celów na przyszły sezon. Przy okazji ogarnąłem także w pewien sposób zajęcia fitness. Te pierwsze tradycyjnie będę umieszczał co jakiś czas pod etykietą "mój trening", drugie natomiast prezentuję poniżej. Oczywiśćie jest to zarys. Bardziej szczegółowe opisy pojawią się na podstronie "Moje zajęcia" w menu głównym.


  Cała sztuka dobrego planu treningowego polega na takim dobraniu obciążeń by te nigdy nie doprowadziły do nadmiernego przeciążenia organizmu a kształtowały optymalnie. Tym trudniej to zrobić opierając się na kilku aktywnościach fizycznych. Tak też nasz plan będzie cechowała spora zmienność obciążeń i spora periodyzacja. Mówiąc wprost pewne miesiące będą ostrzejsze na TRXie, a inne na zajęciach Spinning. Co więcej na poszczególnych zajęciach w pewnych okresach skupimy się na budowaniu określonych cech motorycznych. TRX będzie cechowała o wiele mniejsza konkretyzacja, gdyż prowadzone dopiero pierwszy sezon w Naszym klubie potrzebują czasu by taka faza mogła nastąpić. Pamiętajmy również, że każdy plan nie jest możliwy do zrealizowania w 100 %, a indywidualne dopasowanie do niego jest kluczową zmienną.

  miesiąc
  Spinning
  TRX
  Listopad
  BAZA TLENOWA, 
  rozkład jazd: 2end+str+int
  ostatni tydzień testy 
  "ogólnorozwojówka"
  cały czas pracujemy nad techniką
   i zapoznajemy się z pozycjami podstawowymi i ich wariantami
  Grudzień
  BUDOWANIE SIŁY
  rozkład jazd:2str+int+end

  K. górne: technika i doskonalenie pozycji
  K. dolne: ciężka praca siłowa
  Stabilizacja: spokojne pozycje, korekta
  Styczeń
  BUDOWANIE SIŁY
  rozkład jazd: 3str+int
  K. górne:ciężka praca siłowa
  K. dolne: regeneracja, utrzymanie siły
  Stabilizacja: średnie obciążenia, korekta
  Luty
  ROZBUDOWA
  rozkład jazd:2int+str+end

  K. górne: regeneracja, utrzymanie siły
  K. dolne: średnie obciążenia, korekta
  Stabilizacja: średnie obciążenia - dłużej, korekta
  Marzec
  SZCZYT/REGENERACJA
  rozkład jazd:2end+int+str
  w II tyg. testy
  K. górne: średnie obciążenia, korekta
  K. dolne:średnie obciążenia, korekta
  Stabilizacja: ciężka praca
  Kwiecień
  BUDOWANIE FORMY
  rozkład jazd: 3int+str
  K. górne i k. dolne: średnio/lekko przeplatanie
  Stabilizacja: regeneracja, podtrzymanie siły
  Maj
  II SZCZYT
  rozkład jazd: 3int+str
  ostatni tydzień testy 
  Shock TRX
  miesiąc walki z taśmami TRX i ze sobą
  Czerwiec
        Tour de Seven
  miesięczny race day
  obciążenia lżejsze - regeneracja

  Niemożliwością jest skupić się na wszystkich parametrach w każdym okresie treningowym, stąd warto od grudnia podczas innych aktywności (patrz własny trening biegowy, rowerowy czy inne zajęcia fitness) zadbać o wysiłki tlenowe podtrzymujące wytrzymałość. Oczywiście na zajęciach spinning będą się one pojawiały jednak w o wiele mniejszym zakresie niż w poprzednich miesiącach. Warto także zauważyć obecność specyficznych prostych testów mierzących nasz poziom wytrenowania (m. in. tęno spoczynkowe, restytucja powysiłkowa). One właśnie mają wskazać nam rosnącą formę sportową. 

  Wbrew pozorom ciężki to plan. Sumienne jego przetrenowanie, czyli obecność na każdych moich zajęciach spinning (pon i śr) i trx (pon i czw), niekoniecznie musi gwarantować wzrost poziomu sportowego. To wszystko zależne jest od bardziej konkretnej i indywidualnej pracy popartej ciągłymi testami i korektami. Gwarantować jedynie mogę dobrą zabawę i uczestnictwo w ciekawym, prawie kompletnym planie ćwiczeń.

 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz