Po kilkutygodniowej przerwie kolejne ćwiczenie rozciągające metodą poizometrycznej relaksacji dotyczące m. płaszczkowatego (m. soleus). M. płaszczkowaty jest często ignorowanym i zapomnianym mięśniem wśród biegaczy a szkoda. Jego główną funkcją jest zginanie podeszwowe stopy (stawanie na palce) przy zgiętym kolanie i wyłączonym w tym przypadku m. brzuchatym łydki. Mięsień leży z tyłku łydki okrywając zginacze głębokie - przy zachowanych odpowiednich warunkach też rozciągane w tej pozycji. Jeśli chodzi o samą metodę tzw. PIR odsyłam do tekstu o technikach rozciągających S. Marszałka, który z łatwością znajdziecie w sieci.
Pozycja: w siadzie klęcznym z nogą wykroku (stopa na wysokości kolana nogi klęcznej), sylwetka względnie wyprostowana, utrzymując ciężar ciała na nodze klęcznej powoli pochylamy się w przód i spychamy ramionami lub klatką piersiową kolano w przód (środek rzepki między 1 i 2 palcem stopy) szukając zakresu mięśnia
PIR: ok. 20 % skurcz mięśnia osiągamy poprzez wbijanie podstawy palców w podłogę bez odrywania pięty, po 8-10 sekundach i głębokim wydechu rozluźniamy tkankę po czym szukamy kolejnego zakresu mięśnia, po 3-5 powtórzeniach nie zapominajmy o napięciu antagonisty - m. piszczelowego przedniego - zginając stopę grzbietowo (stopa i palce do góry)
Błędy: utrzymywanie ciężaru ciała na nodze rozciąganej; odrywanie pięty od podłogi; koślawienie lub szpotawienie pięty; praca kolana poza wyimaginowaną linią środek kolana - 1 i 2 palec stopy; zbyt szeroki rozstaw stóp; zbędnie napięcie w innych segmentach ciała.
Uwagi: dosyć trudne ćwiczenie ze względu na możliwość nawykowej pronacji czy supinacji stopy, stąd zwracaj uwagę na położenie kostki (małe zdjęcie u góry); wygodna pozycja do ćwiczenia pozwalająca w pełni kontrolować ułożenie stopy; w przypadku pracy skurczowej samymi palcami możliwość rozciągania głębokich zginaczy łydki.
Łukasz Murawski
Biegający już od ponad dekady, triatlonujący dopiero od blisko połowy tego czasu, trener przygotowania motorycznego/masażysta, ciągle szukający odpowiedzi na nowe pytania odnośnie funkcjonowania ciała człowieka.
you may also like
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Społeczność
[socialcounter]
[facebook][https://www.facebook.com/gabinet.murawski][75]
[linkedin][https://www.linkedin.com/in/%C5%82ukasz-murawski-228536124][41]
[instagram][https://www.instagram.com/gabinet.murawski/][113]
[rss][#][?]

Etykiety
2020
(5)
akcesoria
(47)
anatomia sportu
(13)
buty
(12)
czytadło
(29)
ćwiczenia
(66)
kontuzje
(51)
laboratorium
(83)
mój trening
(119)
pasja
(229)
pismakowanie
(46)
recenzje
(20)
relacje
(22)
rozciąganie
(32)
smakosz
(3)
stabilizacja
(25)
subiektywizm
(148)
suplementy
(20)
testowanie
(124)
treningomania
(27)

Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza