• Mostek przedni

  Po poprzednim ćwiczeniu stabilizacji, prezentowanym w zeszłym  miesiącu - mostku tylnym, tym razem czas na pokazanie wariantu przedniego. By wykonywać pozycję poprawnie również wymagana jest spora sprawność. Jak w każdym ćwiczeniu stabilizacji należy zwrócić uwagę na dokładność ruchu - nawet najmniejsza zmiana ułożenia ciała może powodować utrwalanie złych nawyków - stąd na samym początku polecane jest skorzystanie z pomocy osoby trzeciej przy korekcie ciała. 

  Pozycja: leżenie przodem, ciało zrelaksowane, ramiona ugięte w łokciach, przedramiona spoczywają na podłodze, a stopy palcami opierają się o nią, wykonujemy napięcie stabilizatorów głębokich kręgosłupa i poprzez podniesienie bioder do góry, elongacje kręgosłupa (sięgamy czubkiem głowy do przodu)  opierając się na przedramionach i stopach stabilizujemy sylwetkę zawisając w powietrzu, zachowujemy kąty ok. 90 stopni w stawach łokciowych i skokowych, po ewentualnych kilkunastu sekundach rozluźniamy ciało i wracamy do pozycji wyjściowej.

  Błędy: złe ułożenie ciała: miednica za wysoko lub za nisko; brak pracy wydłużającej kręgosłupa; patrzenie przed siebie nie na podłogę; złe kąty w stawach łokciowych i skokowych; zbędne napięcie mięśniowe; zatrzymywanie oddychania.

  Uwagi: jedno z trudniejszych ćwiczeń; dopiero poprawne wykonanie gwarantuję prawidłowa pracę wzmacniającą i stabilizującą; jeśli po kilkunastu sekundach nie czujesz zmęczenia wykonywaniem ćwiczenia prawdopodobnie robisz je błędnie; na samym początku i co jakiś czas sugerowana jest pomoc osób trzecich w korekcie pozycji ćwiczenia; praca elongacyjna kręgosłupa jest konieczna a osiągamy ją poprzez sięganie czubkiem głowy w przód; przed wykonywaniem ćwiczenia polecane jest zoptymalizowanie zakresów długości mięśni poprzez odpowiednie ćwiczenia rozciągające.

 • 0 Comments:

  Prześlij komentarz